Oblast sportske rekreacije

Jedna od tekovina modernih društava ali i savremenog načina života jeste bavljenje rekreativnim sportom ili sportom za sve u cilju očuvanja zdravlja kao i bolje i funkcionalnije radne sposobnosti građana.
Rekreativno bavljenje sportom, ono kojim se bave statistike i ono koje govori u prilog razvijenosti svesti jednog društva ili pak ono koje je u skladu sa standardima i preporukama EU je rekreativno bavljenje sportom koje se realizuje:

– redovno (minimum jednom nedeljno)
– po kvalitetnim programima
– pod vođstvom stručnih lica
– na odgovarajućim sportskim objektima
– uz adekvatnu lekarsku kontrolu

Iz tog razloga primarni cilj države i državnih struktura kao i nosioca Sporta za sve u Srbiji (saveza,asocijacija, društava i pojedinaca) je:

– da se na prvom mestu stvori svest o važnosti ovog segmenta sporta (obezbedi još kvalitetniji i značajniji nastavak organizovanja aktivnosti, manifestacija sporta za sve);
– da se stvore uslovi za njegov razvoj (infrastruktura, finansijska sredstva);
– da se dođe do kvalitetnih programau čiju izradu treba uključiti visokostručne ustanove (neophodno je uraditi standardizaciju programa sporta za sve);
– da se formiranjem baza podataka sportskihstručnjaka u okviru pravilnika o nomenklaturi sportskih zvanja i zanimanja,ubaci segment sporta zasve;
– da se stvori sistem po kome će se vršiti kvalitetnija koordinacija, unapređenje i sprovođenje planova, programa i aktivnosti sporta za sve;
– izrada informacionog sistema sporta za sve (sa jedinstvenim bazama sportskih organizacija sporta za sve, sportskih stručnjaka, programskih aktivnosti, kalendarima aktivnosti i manifestacija, partnerskih organizacija).

Realizacije ovih zadataka imaju za cilj da nam daju sve one brojke i pokazatelje po kojima će i naše društvo biti u koraku sa savremenim tendencijama i preporukama. U narednom periodu pored rada na Modelima funkcionisanja sporta za sve kao i njegove primene u sistemu Sporta za sve, predstoji nam i rad na preporukama. Njihov ciljje sveukupna reorganizacijaasocijacije Sporta za sve, u smislu prestruktuiranja i modernizacije funkcionisanja organizacije. Formiranjem novih sportskih udruženja ili klubova Sporta za sve (u svim lokalnim zajednicama u Srbiji), edukacijom novih i evidentiranjempostojećih sportskih stručnjaka iz oblasti sportske rekreacije kao i formiranjem baza podataka (izrada informacionog sistema Sporta za sve) stvoriće se jedna mnogo šira i kvalitetnija mreža onih koji organizuju i sprovode programe i aktivnosti Sporta za sve. Samim time će se stvoriti potreba za njihovim organizovanjem, protoku informacija i razmeni iskustava kako u našoj zemljitako iu zemljama u okruženju.
Naravno jednako je važno i možda čak od presudnog značaja je rad i na jačanju svesti građana o važnosti Sporta za sve, posebno uključujući i osobe sa posebnim potrebama, kao i formiranje društava volontera – Sporta za sve, u cilju nadogradnje sistema sprovođenja Modela funkcionisanja sporta za sve. Stoga je od presudnog značaja za unapređenje sporta za sve i ispunjavanje evropskih standarda i preporuka u ovom segmentu sporta, potrebno još značajnije pozicioniranje Sporta za sve u sistemu sporta Srbije.
Ispunjavanjem svih ovih kriterijuma u narednom periodu dovešće do stvaranja još bolje i kvalitetnije organizacije Sporta za sve u Srbiji tj. pozicioniranja Sporta za sve kao još kvalitetnijeg i organizovanijeg partnera državnim institucijama, čime će biti stvoreni uslovi za pozicioniranje Sporta za sve kao jednog od prioriteta u strateškom planiranju sporta u Srbiji.
Strategija razvoja sporta u Republici Srbiji (za period od 2014 do 2018. godine), kao najznačajniji strateški i planski dokument razvoja sporta u Srbiji baviće se suštinskim prioritetima sporta u Srbiji, čijim unapređenjem i daljom afirmacijom bi se obezbedili uslovi za još kvalitetnije pozicioniranje sporta u državnom sistemu ali i u odnosu na preporuke i standarde razvijenih društava. U tom pogledu jedan od nezaobilaznih segmenata sporta predstavlja i Sport za sve, tj. stvaranja uslova za bavljenje sportom svim građanima.
Jedana od glavnih tema kojima se bave i evropske institucije uključujući i fondove EU koji imaju za cilj dalju afirmaciju i unapređenje sporta, upravo se odnosi na razvoj sporta na lokalnom nivou sa posebnim osvrtom na Sport za sve tj. stvaranje uslova da se svi građani bave sportom (infrastrukturni kapaciteti, stručni kadrovi, kvalitetni programi vežbanja, kontrole zdravlja, periodična testiranja, povezivanje i razmena iskustava).
Da bi Sport za sve našao svoje pravo mesto u onome što predstavlja instituncionalno uređenje sporta u lokalnim zajednicama, a to je predstojeća izrada zakonom obavezujućih ,Lokalnih strategija sporta“ neophodno je da Sport za sve na odgovarajući način bude pozicioniran i u Nacionalnoj strategiji razvoja sporta.

Savez Sport za sve Vojvodine

Savez Sport za sve Vojvodine predstavlja dobrovoljnu, nevladinu, nepolitičnu i nedobitnu organizaciju, koja u skladu sa Zakonom i Statutom a uz punu podršku Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu, deluje na teritoriji AP Vojvodine.

Kao krovna organizacija u oblasti sporta za sve u Vojvodini, korespondira i realizuje programe i aktivnosti sa svojih 67 članica u gotovo svim jedinicama lokalnih samouprava na teritoriji AP Vojvodine.

Istorijat:

Savez Sport za sve Vojvodine osnovan je kao Savez za telesno vaspitanje „Partizan“ Vojvodine, u martu 1952. godine, kao dobrovoljna masovna organizacija za telesno vaspitanje građana svih uzrasta sa bogato razvijenim programom rada.

U samom početku na teritoriji Vojvodine bilo je 140 društava sa preko 30.000 aktivnih članova. Formirani su sreski odbori u Novom Sadu, Subotici, Somboru, Zrenjaninu, Pančevu i Sremskoj Mitrovici.

U godinama koje su sledile STV „Partizan“ Vojvodine beležio je velik priliv novih društava i članstva a u skladu sa tim organizovao je niz edukativnih kurseva za osposobljavanje stručnih kadrova.

Narodni sportski višeboj, odbojka, rukomet, atletika, plivanje, prolećni jesenji krosevi, izleti, logorovanja bile su u tom periodu najpopularnije aktivnosti koje je sprovodila većina društava iz naše pokrajine.

Velika aktivnost sreskih saveza znatno je doprinosila razvoju i jačanju društava tako da je već 1959. godine u STV „Partizan“ Vojvodine bilo 239 društava sa 51.000 članova. Iste godine održano je 50 javnih vežbi i sletova sa preko 100.000 učesnika.

1961. godine u Novom Sadu održana je najveća manifestacija fizičke kulture Slet Partizana Vojvodine sa 8.374 učesnika kao prikaz masovnosti i kvaliteta u radu ovih društava.

Početkom 70-ih godina prošlog veka osnovni zadatak Saveza bio je programski usmeren ka deci predškolskog uzrasta, seoskoj i radničkoj omladini i ostalim građanima koji nisu obuhvaćeni obaveznom nastavom fizičkog vaspitanja. Realizovani su brojni programi poput takmičenja u višeboju, akademija i prikaza, obuka neplivača, programa „Svi na sneg“ i drugi. Istovremeno radilo se na angažovanju i usavršavanju profesionalnih, honorarnih i amaterskih kadrova i njihovom osposobljavanju za sprovođenje programa.

Naročita pažnja bila je posvećena jačanju i formiranju novih opštinskih saveza, kojih je u to vreme bilo 20 i koji su redovno sprovodili aktivnosti po programu rada. Društva koja nisu bila obuhvaćena savezima, neposredno su bila vezana za međuopštinske zajednice.

Tih 70-ih godina prvi put se i na našim prostorima javlja u svetu sve aktuelniji pokret „TRIM – sport za svakoga“ koji je za cilj imao da učini da sport u najširem smislu te reči postane blizak i da se njme aktivno bave sve veće grupe stanovništva.

1975. godine u Novom Sadu, održana je 1. Olimpijada radničko sportskih aktivnosti Vojvodine (ORSAV), gde je na završnoj pripredbi učetsvovalo preko 3.000 sportista u 10 sportskih disciplina za muškarce i 6 za žene. U programskim aktivnostima u okviru ciklusa I ORSAV bilo je uključeno 1074 radnih organizacija sa 107.000 učesnika.

Pored programa ORSAV, realizuje se niz drugih programskih aktivnosti poput seoskih sportskih igara, programa „Tražimo najbolju mesnu zajednicu u sportskoj rekreaciji“, seminara za stručne kadrove pod nazivom „Fizičko vaspitanje dece predškolskog uzrasta“, partizanskih višeboja, telovežbenih kompozicija, takmičenja u pružanju prve pomoći, programa „Roditelj i dete“, „Zdrav i sposoban“, staze zdravlja i drugi programi. Mnoge od ovih aktivnosti sprovodile su se dugi niz godina, a sprovode se  i dan danas.

80-ih i 90-ih godina uvode se i novi programi poput „Tražimo najbolje preduzeće u sportskoj rekreaciji“, „Igre bez granica“, „Međunarodni festival dečijih folklornih i modernih igara“, smotra u akademskim sastavima, smotra društava Partizan, nacionalna smotra sportske rekreacije.  U navedene programe bilo je uključeno  oko 60.000 učesnika organizacije „Partizan“ i oko 120.000 učesnika iz radnih organizacija i mesnih zajednica.  Do tada je na području Vojvodine već delovalo 16 opštinskih saveza, 60 društava i 80 aktiva.

U 22 opštine izgrađeni su sportsko-rekreativni centri sa širom namenom (12 hala i 8 zatvorenih bazena).

U skladu sa reformom i transformacijom društva, Savez za fizičko vaspitanje i rekreaciju Vojvodine je opstao i nastavio da radi i pored ekonomskih poteškoća, smanjenih resursa i gašenja mnogih preduzeća kroz koje se sprovodio dobar deo programskih aktivnosti. U periodu 1992-1993. godine Savez je promenio naziv u Savez za sportsku rekreaciju Vojvodine a 1997. godine u Savez za rekreativni sport Vojvodine.

Uvažavajući savremene trendove organizovanja sportske rekreacije i prilagođavajući se potrebama savremenog društva i svakog pojedinca u njemu,  došlo je do promene načina organizovanja i imena organizacije.

Savez za rekreativni sport Vojvodine 2008. godine promenio je naziv u Savez sport za sve Vojvodine koji svoje delovanje temelji na koncepciji svetske i evropske ideje o sportu za sve.

Pored redovnih programa, Savez u saradnji sa Pokrajinskim sekretarijatom za sport i omladinu, uvodi u više opština Vojvodine i nove programe kao što su „Uključi se u igru na obalama reka i jezera“ kao deo projekta „Unapredimo sport u Vojvodini“, „Vežbanjem do boljeg zdravlja budi fit“, „Trim staza – vežbajmo zajedno“, „Vežbanje za osobe treće životne dobi“ a uspešno se sa članicama realizuju i programi „Igre mesnih zajednica Vojvodine“, „Igre Roma Vojvodine“ i „Sportsko-rekreativni dani kazneno – popravnih zavoda Vojvodine“.

Takođe na teritoriji AP Vojvodine i među članicama promovišu se i međunarodni programi koje u Republici Srbiji koordinira Asocijacija Sport za sve Srbije, kao što su Evropska nedelja fizičke aktivnosti – „Move Week“, Svetski dan pešačenja, Dan izazova, Dan bez liftova a učestvuje se i na letnjim i zimskim festivalima Asocijacije Sporta za sve Srbije.

Decenijama unazad, nepunih 50 godina, Savez Sport za sve Vojvodine pod Pokroviteljstvom Pokrajinske vlade a u saradnji sa jedinicama lokalnih samouprava i Savezom samostalnih sindikata Vojvodine, organizuje i realizuje Sportsku olimpijadu radnika Vojvodine, jedinstvenu manifestaciju u međunarodnim okvirima. U okviru ovog sistema realizuju se programi sportske rekreacije sa ciljem uključivanja što većeg broja  radno-aktivnog stanovništva u organizovanu i kontinuiranu fizičku aktivnost radi poboljšanja i očuvanja zdravlja, radne sposobnosti i produktivnosti na radu.

Savez tradicionalno, od 2016. godine, organizuje i realizuje FESTIVAL SPORTA ZA SVE VOJVODINE, gde u edukativne i sportsko-rekreativne sadržaje uključuje članstvo i građane širom AP Vojvodine i promoviše sport za sve kao važan segment društva.

U 2017. godini, nakon opsežnog istraživanja o stanju fizičke aktivnosti građana AP Vojvodine a u skladu sa Programom razvoja sporta u AP Vojvodini, Savez Sport za sve Vojvodine izradio je Program razvoja Sporta za sve u AP Vojvodini za period 2017-2020. godine i Akcioni plan za njegovo sprovođenje, koji je pored opšteg cilja sadržavao 9 posebnih ciljeva, 15 mera i 60 aktivnosti.

Savez ima uspostavljen i sistem podrške članicama kroz sufinansiranje njihovih programskih aktivnosti od značaja za razvoj sporta za sve u AP Vojvodini. Na godišnjem nivou Savez, u skladu sa objavljenim Pozivom za dostavljanje predloga projekata i programa od značaja za razvoj sporta za sve u AP Vojvodini i odlukom Upravnog odbora, sufinansira preko 20 različitih sportsko-rekreativnih programa.

Programska orjentacija:

Savez Sport za sve Vojvodine organizuje programske aktivnosti, promoviše, edukuje i stvara uslove građanima svih socio-uzrasnih kategorija da se bave sportom i fizičkom aktivnošću u cilju očuvanja i poboljšanja zdravlja.

Savez Sport za sve Vojvodine svojim delovanjem zasnovanim na koncepciji evropske ideje o sportu za sve i kroz svoju osnovnu misiju doprinosi:

  • podizanju svesti o važnosti fizičke aktivnosti
  • unapređenju društva kroz unapređenje sportske rekreacije
  • stvaranju uslova za unapređenje sportske rekreacije – sporta za sve, sporta u firmama
  • povećanju broja građana koji se bave sportom kroz razvoj sporta za sve
  • promociji pokreta sport za svakog bez obzira na uzrast, pol, fizičke sposobnosti, rasu, veroispovest i drugo

Savez Sport za sve Vojvodine u okviru svog godišnjeg i posebnog programa realizuje

  • Edukativni
  • Razvojni
  • Takmičarski i
  • Međunarodni program

Edukativni program

  • Organizacija stručnih tribina, seminara i savetovanja
  • Edukacija članstva
  • Pružanje časova edukacije sportskim stručnjacima sa teritorije AP Vojvodine koji su neophodni za izdavanje/obnovu dozvola za rad u oblasti sporta za sve

Razvojni program

  • „Festival Sporta za sve Vojvodine“
  • „Uključi se u igru na obalama reka i jezera“ – program za sve kategorije stanovništva
  • „Sportsko-rekreativni program na trim stazama – program za sve kategorije stanovništva“
  • „Aktivno starenje uz redovno vežbanje“ – program za osobe treće životne dobi
  • Programi besplatne rekreacije za žene
  • Programi namenjeni osobama sa invaliditetom
  • Podrška realizaciji programa od interesa za razvoj sporta za sve u AP Vojvodini, koje realizuju članice Saveza (programi namenjeni deci i omladini, radno aktivnom stanovništvu a posebno ženama, osobama sa invaliditetom, osobama treće životne dobi)
  • Učešće na Letnjem festivalu Sporta za sve Srbije
  • Učešće na Zimskom festivalu Sporta za sve Srbije
  • Učešće na Kongresu Sporta za sve Srbije
  • Učešće na manifestaciji „Novosadski maraton“
  • Učešće na sajmu sporta ( Novi Sad, Beograd)

Takmičarski program

  • „Sportska olimpijada radnika Vojvodine“
    • Opštinska i regionalna takmičenja
    • KUP Vojvodine
    • Prvenstvo Vojvodine
    • Završna manifestacija SORV
  • „Sportsko-rekreativne igre Srema, Banata i Bačke“
  • Podrška realizaciji programa od interesa za razvoj sporta za sve u AP Vojvodini, koje realizuju članice Saveza

Međunarodni program

  • Učešće u svetskom danu izazova „World challenge day“
  • Učešće u evropskoj nedelji fizičke aktivnosti „Move week“
  • Učešće u obeležavanju svetskog dana pešačenja „World walking day“

Stručni i organizacioni potencijali:

  • 67 članica (organizacije koje deluju u oblasti sportske rekreacije na teritoriji APV)
  • 48 sportskih stručnjaka sa dozvolom za rad u oblasti sporta za sve
  • Stručni odbor i druga stručna radna tela Saveza
  • Informacioni sistem Saveza
  • Institucionalna povezanost (pored Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu i svojih članica, za potrebe realizacije svojih programa Savez ostvaruje uspešnu saradnju sa jedinicama lokalnih samouprava APV, Asocijacijom Sport za sve Srbije, Sportskim savezom Vojvodine, pokrajinskim granskim sportskim savezima, Pokrajinskim zavodom za sport i medicinu sporta, Savezom za školski sport Vojvodine, Fakultetom sporta i fizičkog vaspitanja, Fakultetom za sport i turizam TIMS, Savezom samostalnih sindikata Vojvodine, Unijom poslodavaca Vojvodine, nadležnim institucijama za rad sa osobama sa invaliditetom i posebnim potrebama i pokrajinskim i lokalnim medijskim kućama.
  • Članstvo u drugim organizacijama (Savez Sport za sve Vojvodine redovan je član Sportskog saveza Vojvodine i Asocijacije Sport za sve Srbije a neposredan član Svetske organizacije sporta za sve „TAFISA“, Svetske asocijacije sporta i kulture „ISCA“, Evropske federacije kompanijskog sporta „EFCS“, Međunarodne federacije sporta za sve „FIST“, Balkanske Asocijacije Sporta za sve „BSFAA“, Balkanske asocijacije radničkog sporta „BAWS“.
  • WEB prezentacija Saveza i društvene mreže.

Međunarodni projketi i saradnja:

Od 2020. godine Savez Sport za sve Vojvodine partner je na dva evropska projekta u okviru ERASMUS+ Sport programa

  • „Activate Healthy Lifestyle through counseling for you „ ( 30 meseci)
  • „Active citizens in European cities“ (18 meseci)

a od 2021. godine Savez, u ulozi partnera, učestvuje na još tri evropska projekta:

  • ELISA: Entrepreneurial Learning in Sport to support Young Athletes employability development (30 meseci)
  • Integrated Sport Educational Plan to tackle Racism of Youth (18 meseci)
  • Sport Tradition Youth Linked Elder ( 18 meseci)